Visos teisės saugomos. © 2004-2017
Registratūros telefonai:
Vilniuje: +370 5 _2722241
Kaune: +370 37 _223139
Klaipėdoje: +370 61 _218967

Maisto netoleravimo testas

Kai kurie maisto produktai žmogui gali sukelti uždelstą reakciją. Tyrimo metu stebima, kas vyksta Jūsų kraujyje, kuomet į jį patenka maisto medžiagos. Kraujo ląstelės limfocitai, atsakingos už imunitetą, žūsta jei produktas mums netinka.

150 maisto produktų (ekstraktų) pavyzdžių leidžia teikti tikslias mitybos rekomendacijas. Subalansuota mityba padės ne tik atsikratyti daugybės sveikatos problemų, bet ir atjauninti organizmą bei pagražinti kūno linijas.

MEDICININĖS „PRIME TEST“ YPATYBĖS

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad valgomas su imunine sistema nesuderinamas maistas sukelia reakcijas, kurios pažeidžia ir sunaikina baltuosius kraujo kūnelius.

Taip prasideda grandininė reakcija, kuri gali sukelti daug įvairių simptomų ir negalavimų bet kurioje kūno vietoje. Šis reakcijos tipas vadinamas vėlyvąja alergine reakcija. Kartais vėlyvoji alergija maistui ir cheminėms medžiagoms vadinama jautrumu maistui ar maisto netoleravimu; ji labai skiriasi nuo ūmaus tipo alergijos, kurią tiria alergologai.

Ūmios alergijos maistui simptomai paprastai būna staigūs ir stiprūs, o vėlyvosios alergijos simptomai gali pasirodyti po kelių valandų ar dienų, dažnai pasireiškia keli skirtingi simptomai tuo pačiu metu.

Tyrimai rodo, kad mažiau nei trys procentai žmonių patiria ūmią alergiją maistui ir daugiau kaip 80 procentų patiria vėlyvąją alergiją maistui. Dabar įmanoma nustatyti pagrindinę daugelio negalavimų priežastį iš nedidelio kraujo mėginio.

Po daugelio tyrimo metų atrastas būdas, kaip galima tiksliai nustatyti vėlyvąją alergiją maistui. Ši programa vadinama „Prime Test“. „Prime Test“ keletą baltųjų kraujo kūnelių sujungia su nedideliu kiekiu maisto ar cheminių medžiagų. Baltieji kraujo kūneliai inkubuojami ir tada atidžiai išanalizuojami pro mikroskopą. Jei baltieji kraujo kūneliai lieka sveiki, aktyvūs ir gyvi, tikėtina, kad maistas ar cheminės medžiagos nesukels simptomų. Tačiau jei baltieji kraujo kūneliai suskyla, atsiveria ir žūsta, vadinasi rasta medžiaga, kuri sukelia vėlyvąją alerginę reakciją.

Naudojant kitus tyrimo metodus ir kitus kraujo testus vėlyvajai alergijai nustatyti, dažnai nepastebima daug maisto produktų ir cheminių medžiagų, kurie sukelia simptomus ar prisideda prie šio proceso. „Prime Test“, sukurtas Prevencinės priežiūros centro (Kalifornija, JAV), analizuoja 150 elementų.
SKIRTUMAI TARP ALERGIJOS IR VĖLYVOSIOS ALERGIJOS MAISTUI
1906 m. Vienos gydytojas Clemens Von Parquet pirmą kartą apibrėžė žodžio alergija reikšmę. Alergija – tai „įgytas ar specifinis kūno ląstelių gebėjimo reaguoti į svetimas medžiagas pokytis“.
Reakcijų mechanizmas - uždegimą sukelia pakitusi imuninės sistemos reakcija, kai kai kurie maisto produktai priskiriami kenksmingiems ir imama į juos reaguoti.

Alergija maistui Vėlyvoji alergija maistui
IgE reakcija Ląstelių reakcija
Staigi reakcija Vėlyva reakcija
Ūmi reakcija Chroninio tipo reakcija
Priklausomai nuo dozės Nepriklausomai nuo dozės
Retai valgomas maistas Kasdienis maistas
Kryžminė reakcija nevyksta Kryžminė reakcija
Tam tikri organai Bet kuris organas ir aparatas

Dauguma alergologų nepastebi šio paties dažniausio alerginės reakcijos tipo, nes įprasti testai nustato tik ūmias, greitas – IgE antikūnų tipo – reakcijas.
CHRONIŠKI FIZINIAI SIMPTOMAI:

GALVA
Galvos skausmas, sinusų srities skausmas, migrena, silpnumas, galvos svaigimas, plaukų slinkimas ir pan.

AKYS, AUSYS, NOSIS IR GERKLĖ
Juodi ratilai po akimis, patinusi paakių sritis, vandeningos akys, liejimasis, užgulta nosis, per didelis gleivių formavimasis, šienligė, čiaudulys, spengimas ausyse, ausų skausmas, klausos praradimas, ausų infekcijos, gerklės skausmas, ištinusios tonzilės, balso praradimas, dažnas peršalimas, chroniškas kosulys, pasikartojantis sinusitas ir pan.

ŠIRDIS IR PLAUČIAI
Smarkus arba sulėtėjęs širdies plakimas, žemas arba aukštas kraujospūdis, tachikardija, astma, krūtinės kongestija, žiovulys, užkimimas ir pan.

KRAUJAS
Nepakankamas baltųjų arba raudonųjų kraujo kūnelių kiekis, mažas segmentuotų neutrofilų procentas, mažas arba didelis cukraus kiekis kraujyje.

SKRANDIS IR VIRŠKINAMASIS TRAKTAS
Pilvo skausmas, virškinimo sutrikimas, ištinęs pilvas, mėšlungis, opos, pykinimas, pūtimas pavalgius, dujų kaupimasis, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas, malabsorbcija ir pan.

ODA
Dilgėlinė, bėrimas, pleiskanos, plaukų slinkimas, egzema, žvynelinė, spuogai, inkštirai, tamsūs ratilai po akimis, suglebusi oda po akimis, pabrinkę akių vokai, tinimas ir pan.

PSICHINIAI SIMPTOMAI
Nerimas, baimė, depresija, verkimas, agresyvus elgesys, panikos priepuoliai, nervingumas, nesugebėjimas sutelkti dėmesio, susilpnėjusi atmintis, sumišimas, nesugebėjimas susikoncentruoti, nervinė anoreksija, bulimija, besaikis valgymas ir pan.

KITI SIMPTOMAI
Chroninis nuovargis, mieguistumas pavalgius, nemiga, knarkimas, antsvoris, silpnumas, raumenų spazmai, osteoporozė, artritas, nugaros skausmas, priešmenstruacinis sindromas, mielių infekcijos, vaginos uždegimas ir pan.
Paprastai būna ryšys tarp dažnai valgomo maisto ir vėlyvųjų reakcijų į maistą.

KRAUJO KŪNELIŲ REAKCIJOS
kraujo kūneliai

Baltųjų kraujo kūnelių reakcijos
Nuotrauka kairėje padaryta pro mikroskopą, joje matyti, kaip „Prime Test®“ metu atrodo sveikas baltasis kraujo kūnelis. Šio asmens baltuosius kraujo kūnelius sujungus su mažu žirnių kiekiu nebuvo jokios vėlyvosios alerginės reakcijos. Taigi žirniai yra suderinami su šio asmens imunine sistema. Oranžiniai apskritimai su tamsiais centrais – tai raudonieji kraujo kūneliai, o daugybė smulkių dalelių – trombocitai.

kraujo kūneliai

Nuotraukoje centre matyti baltieji kraujo kūneliai vėlyvosios alerginės reakcijos į kukurūzus metu. Kūnelis ties rodykle išsipūtė ir žuvo. Kai taip atsitinka kūne, virškinimo sultys iš baltųjų kraujo kūnelių išleidžiamos į kraują ir sukelia uždegimą visame kūne. Taigi gali pasireikšti daugybė įvairių fizinių ir psichinių simptomų.

Nuotraukoje dešinėje matyti, kas atsitinka po stiprios reakcijos į kukurūzus. Visi šio asmens baltieji kraujo kūneliai bandymų skaidrėje žuvę.

Raudonųjų kraujo kūnelių reakcijos
Nuotrauka kairėje, padaryta pro mikroskopą. Joje matyti, kaip turėtų atrodyti raudonieji kraujo kūneliai. Jie yra šalia vienas kito, bet nesulipę, laisvai plaukioja skystojoje kraujo dalyje, gali nesunkiai susilenkti per pusę. Raudonųjų kraujo kūnelių skersmuo – septyni mikronai, o vidinis mažųjų kapiliarų skersmuo – keturi mikronai. Raudonieji kraujo kūneliai turi susilenkti per pusę, kad galėtų perplaukti per kapiliarus ir pernešti deguonį bei maistingąsias medžiagas į visas kūno ląsteles. Plaukdami kapiliarais šie kraujo kūneliai kartu surenka anglies dvideginį bei kitus atliekamus medžiagų apykaitos produktus.

Nuotraukoje dešinėje matyti, kas paprastai nutinka raudoniesiems kraujo kūneliams vėlyvosios alerginės reakcijos metu ar kai augalinio aliejaus ar gyvulinių riebalų kiekis maiste yra per didelis. Šie kraujo kūneliai sulimpa ir nebegali sulinkti per pusę, taigi nebegali patekti ir į kapiliarus. Ši reakcija sukelia daug rimtų sveikatos problemų.

„PRIME TEST“ SKAIDRĖS PALYGINIMAS SU CITOTOKSINIO TESTO SKAIDRE
testas

Anglų kalba Lietuvių kalba
Side View of Prime Test Slide Šoninis „Prime Test®“ skaidrės vaizdas
Not to scale Ne pagal mastelį
Antigen chamber Antigenų kamera
Open at side Atsidaro iš šono
Permanent cover slip Nuolatinis dangtelis
Optical Quality Plastic Optinės kokybės plastikas
Uniform coating of Antigens Tolygi antigenų danga
Enlarged amount for clarity Padidintas kiekis, kad būtų aiškiau

Tolygi antigeno danga galima dėl to, kad antigeno tirpalas įšvirkščiamas iš šono ir iš šono, o ne nuo viršaus, pradeda džiūti. Šis kontroliuojamas džiūvimas neleidžia antigeno dangai pernelyg suplonėti vienoje vietoje ar pernelyg sustorėti kitoje. Antigeno danga yra tiek ant skaidrės, tiek ant apatinės dangtelio dalies. Kameros aukštis vienodas – tik 0,006 colio, taigi baltieji kraujo kūneliai visada yra per 0,003 colio nuo antigenais padengto paviršiaus. Pažeidžianti reakcija gali būti aiškiai matoma per mikroskopą.
testas


Anglų kalba Lietuvių kalba
Antigen Chamber Antigenų kamera
False negative area Klaidingo neigiamo rezultato sritis
False Positive area Klaidingo teigiamo rezultato sritis
Vaseline or Plastic Edge of Antigen Chamber Antigenų kameros vazelino ar plastiko kraštas
No antigen Be antigenų
Glass or plastic slide Stiklo ar plastiko skaidrė
Irregular Coating of Antigens Netolygi antigenų danga
Enlarged amount for clarity Padidintas kiekis, kad būtų aiškiau

Čia matoma įprasta originalaus citotoksinio testo schema. Kai skysti antigenai lašinami iš viršaus ir džiūsta ant plokščio paviršiaus, jų ingredientai nusėda nevienodai. Taigi, priklausomai nuo mikroskopu tiriamos srities, citotoksinis testas gali parodyti klaidingus neigiamus ar klaidingus teigiamus rezultatus.

KAIP PASIRENGTI „PRIME TEST“

48 valandos prieš atliekant „Prime Test“
Pasikonsultuokite su gydytoju. Turite vengti bet kokių vaistų, kurių sudėtyje yra antihistaminų, steroidų ir kortizono, 48 valandas prieš testą, įskaitant ir odos kremus. 
Nevartokite gėrimų, kurių sudėtyje yra alkoholio, 48 valandas iki duodami kraujo mėginį.

10–16 valandų prieš „Prime Test“
Nevartokite jokio maisto ir skysčių, išskyrus kokybišką filtruotą vandenį iš butelių. 
Venkite visų vaistų, nebent Jūsų gydytojas pataria kitaip. 
Venkite cigarečių, odekolonų ir kvepalų. 
Kiek įmanoma, venkite kitų cheminių medžiagų.

Rytas prieš „Prime Test“
Nevalgykite.
Nesivalykite dantų.
Nenaudokite lūpų dažų ir kitų kosmetikos priemonių.
Nesimankštinkite.
Nerūkykite.
Gerkite tik vandenį iš butelių, šaltinio ar mineralinį vandenį.
Jei peršalote ar susirgote gripu iki testo, geriausia paskirti kitą testo datą.

„PRIME TEST“ REZULTATAI
Yra keturi reakcijų lygiai: 1 – žemiausias ir 4 – aukščiausias; tačiau mažiau pažeidžianti 1 lygio reakcija gali sukelti labai stiprius simptomus, kaip ir labiau pažeidžianti aukštesnio lygio reakcija. Nepriklausomai nuo sukeliamos reakcijos lygio, pavojingų produktų reikia vengti.

1 reakcijos lygis
Produktas pažeidžia kūną, nes sukelia trombocitų susikaupimą, tad nereikėtų jo vartoti vieną ar du mėnesius.
2 reakcijos lygis
Produktas pažeidžia maždaug trečdalį baltųjų kraujo kūnelių, tad nereikėtų jo vartoti du tris mėnesius.
3 reakcijos lygis
Produktas pažeidžia maždaug du trečdalius baltųjų kraujo kūnelių, tad nereikėtų jo vartoti tris keturis mėnesius.
4 reakcijos lygis
Produktas pažeidžia beveik visus kraujo kūnelius, tad produkto nereikėtų vartoti šešis mėnesius.

Testo metu nenustatomos ūmios IgE tipo reakcijos. Nevalgykite maisto, kuris žinote, kad sukelia problemas. Jei nevalgėte reakciją sukeliančio maisto daugiau kaip savaitę prieš testą, galima negauti jokių rezultatų atlikus „Prime Test“.

PAĮVAIRINTA KAIČIOJI DIETA
Laikantis kaičiosios dietos, kiekvienas maisto produktas pakartotinai gali būti valgomas ne anksčiau kaip ketvirtą dieną po pirmesnio valgymo. Pavyzdžiui, jei kartą valgote morkas pirmadienį, paskui venkite morkų bent tris dienas ir valgykite jas penktadienį.

Kai kurių maisto produktų atveju patartina keisti maisto produktų šeimas taip, kad visą dieną nesuvalgytumėte jokių dviejų tos pačios šeimos maisto produktų. Jautiena ir karvės pienas priklauso tai pačiai šeimai; todėl galite valgyti jautieną vieną kartą pirmadienį, gerti karvės pieną vieną kartą trečiadienį ir valgyti jautieną vieną kartą penktadienį.

Per pirmąsias aštuonias dienas, kai atsikratote vėlyvosios alergijos maistui, patartina laikytis paįvairintos kaičiosios dietos, kad įsitikintumėte, ar maistas, kuris pagal „Prime Test“ yra suderinamas, yra suderinamas iš tikrųjų.

Per aštuonias dienas du kartus patikrinę maistą ir įsitikinę, kad jis tinkamas, galite pradėti valgyti kitą maistą, kuris pagal Jūsų „Prime Test“ yra suderinamas.

Pirmasis maistas, kurį turite įtraukti į savo valgiaraštį testo metu, yra tas, kurio Jūs nevalgote dažnai ir kuris be abejonės nėra alergijos priežastis. Atlikite bandymą – valgykite tik vienos rūšies maistą vieno valgio metu, geriausiai per pusryčius. Jei nėra neigiamos reakcijos į pieną pagal Jūsų „Prime Test“ rezultatus, pusryčiams gerkite pieną ir žiūrėkite, kaip jaučiatės.

Geriausia iš pradžių išbandyti maistą, kuris gali sukelti 1 lygio reakcijas, nes jo toleravimą Jūs greičiausiai jau išsiugdėte. Bandomojo valgymo metu rinkitės tik vieną maisto produktą ir suvalgykite tik nedidelį jo kiekį – apie 300 kalorijų. Jei kartu valgysite ir kitų produktų, galite pakenkti bandymo rezultatams. Prieš imdami bandyti kitą maisto produktą, palaukite bent septynias dienas, kad nesumaišytumėte vėlyvosios alerginės reakcijos į pirmąjį maisto produktą su reakcija į antrąjį maisto produktą.

Yra nemažai būdų, kaip nustoti reaguoti ar išsigydyti nuo vėlyvosios alergijos maistui. Dauguma žmonių daugelio maisto produktų, kurie jiems kelia alergines reakcijas, toleravimą tiesiog išsiugdo ir telieka vengti vos keleto nuolat pažeidimą sukeliančių maisto produktų. Jei išbandyti maisto produktai Jums nesukelia alerginių reakcijų, galite kartais grąžinti juos į savo valgiaraštį. Jei nepasveikote, turite ir toliau vengti tų produktų. Galite pakartoti testą po maždaug šešių mėnesių.
testinis valgiaraštis

KLINIKINIS TYRIMAS

klinikinis tyrimas

Anglų kalba Lietuvių kalba
Removing the Cause of Several Health Problems Using the Prime Test Followed by Comprehensive Counseling „Prime Test®“ kartu su išsamiomis konsultacijomis padeda išspręsti kai kurias sveikatos problemas
Antonio Masetti MD, Rita Marchetti PhD – Celio Military Hospital, Rome, Italy Dr. Antonio Masetti, dr. Rita Marchetti – Celio karo ligoninė, Roma, Italija
January 2001 to June 2002 Number of patients at start – 100, 66 males, 34 females Nuo 2001 m. sausio iki 2002 m. liepos Pacientų skaičius pradžioje: 100–66 vyrai, 34 moterys
Conclusion: Most health problems ended, others significantly reduced. Išvada: dauguma negalavimų baigėsi, kiti gerokai sumažėjo. N = 100, 85, 58
Percentage of 100 patients with symptoms 100 pacientų, kuriems pasireiškė simptomai, procentas
Digestive Virškinimas
Irritability Suirzimas
Fatigue Nuovargis
Overweight Antsvoris
Circulation Apytaka
Depression Depresija
Arthritis Artritas
Respiratory Kvėpavimas
Skin Oda
Headache Galvos skausmas
Insomnia Nemiga
Asthma Astma
Patient’s symptoms Paciento simptoma
Start Pradžia
6 Weeks 6 savaitės
12 Weeks 12 savaičių

„PRIME TEST“ NAUDOJAMA PLOKŠTĖ
prime test


PRIME TEST Panel S
Sukurtas pagelbėti konsultuojantiems mitybos klausimais ir besirūpinantiems profilaktine sveikatos priežiūra.

Pavardė______________________ Kontrolinis numeris____________
Data____________________ Bendros reakcijos _________


PRIME TEST yra pirminis ir optimalus tyrimas aptinkant užsitęsusią (chronišką ) alergiją. Testas parodo užslėptas ir neigiamas reakcijas, kurios paprastai neišaiškinamos kitais kraujo tyrimų tipais, odos ir kitais tyrimais.

Testuojamos gyvos kraujo ląstelės: trombocitai, eritrocitai ir leukocitai (limfocitai). Gydytojas laborantas stebi per mikroskopą kaip sąveikauja kraujo ląstelės su įvairių grupių maisto produktų ir cheminių medžiagų mikroskopiniu reaktyvo kiekiu, nustatant keturis reakcijų lygius – 1-as yra pats žemiausias ir 4 – pats aukščiausias.

1. lygis – produktas sukelia agregaciją (trombocitų susitelkimą, nepažeisdamas limfocitų).
2. lygis – pažeista apie 1/3 kraujo ląstelių (limfocitų)
3. lygis – pažeista 2/3 kraujo ląstelių (limfocitų).
4. lygis – pažeista didžioji dalis limfocitų ir eritrocitų.

Beje, nedidelė neigiama reakcija Nr.1 lygio gali sukelti rimtus jūsų organizmo pažeidimo požymius, taip pat, kaip ir didesnė neigiama reakcija. Jeigu Jūs reaguojate bet kuriam lygyje, jūs turite vengti šio produkto.

• Silpnėjant jūsų imuninei sistemai dėl “slaptųjų priešų” pastovių atakų atsiranda įvairūs susirgimai ir pablogėja savijauta.Visa organizmo energija skiriama “slaptojo priešo” nukenksminimui, todėl susilpnėja imuninė sistema, sutrinka medžiagų apykaita, jūs tampate neatsparus infekcijoms.

• Beveik visi mes kenčiame dėl kokio nors produkto netoleravimo. Svarbiausia žinoti, koks produktas netinka būtent Jums ir kokiam reakcijos lygiui atitinka šis produktas.

• Produktų netoleravimo požymiai būna įvairūs, dažnai tokie įprasti, kad žmogus su jais susigyvena, manydamas, jog tai normalus reiškinys.
• Blogos savijautos požymiai visuomet esti individualūs.Vartojant netinkamą maisto produktą labiausiai nukenčia genetiškai silpni organai. Nustojus vartoti netinkamus produktus pirmomis dienomis gali paūmeti organizmo sutrikimai. Šis procesas panašus į abstinencijos krizę, kuri įvyksta nustojus rūkyti ar vartoti alkoholį.

• Hidrokolonterapija – gilus žarnyno išvalymas padės išvengti šių nemalonių pojūčių. Jeigu Jūs norite palengvinti gydymą ir greičiau sulaukti rezultatų, svarbu suprasti, kad susigrąžindami optimalią fizinės ir psichinės sveikatos būklę, Jūs privalėsite kažko atsisakyti.

• Svarbu prisiminti ir apie testo naudą Jūsų psichinei būklei. Bloga fizinė savijauta atsispindi ir mūsų mąstyme ir sieloje, todėl Jūs tampate dirgliu ir išsiblaškiusiu.

• Būkite kantrūs – tai, be abejonės, pats geriausias patarimas.

• Kylant nerimui nepraraskite drąsos, o jeigu koks nors požymis nyksta lėčiau, džiaukitės ir nedideliu pasiekimu.

Susisiekite

Naujienų prenumerata

Programa "90 dienų"